Chroń skórę przed fotostarzeniem: pajączkami i utratą elastyczności!

Zbliżają się długo wyczekiwane wakacje i wielogodzinny odpoczynek na świeżym powietrzu. Spragnieni słońca łakomie chwytamy każdy jego promień, czując jak korzystny ma on wpływ na nasze samopoczucie i nastrój. Szybciej się relaksujemy, radzimy sobie ze stresem, zyskując nową energię.

Pod wpływem promieni słonecznych organizm pobudza wydzielanie wielu hormonów, produkuje witaminę D niezbędną do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego, kostnego i sercowo-naczyniowego oraz podkręca nasz metabolizm. Jednak nieumiejętne – nadmierne lub zbyt częste przebywanie na słońcu może mieć także negatywny wpływ na nasz organizm. Coraz częściej mówi się o procesie fotostarzenia…

Czy wiesz, że…

- Fotostarzenie to przedwczesne starzenie się skóry eksponowanej na długotrwałe działanie promieniowania słonecznego.
- Fotostarzenie wywiera szczególnie niekorzystny wpływ na tkankę łączną skóry, powodując gromadzenie się w niej nieprawidłowych włókien elastynowych i jednoczesną degradację włókien kolagenowych i innych składników macierzy międzykomórkowej. Włókna elastyny tracą swoją sprężystość, co prowadzi do zmniejszenia elastyczności skóry, jej marszczenia, tworzenia nierówności.
- Promieniowanie UVA powoduje zniszczenia, które nie byłyby widoczne nawet do 60 roku życia.
- Prof. dr hab. n. med. Sławomir Majewski z Kliniki Dermatologii i Wenerologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego twierdzi, że skóra 40-latka przy długotrwałej ekspozycji na słońce może mieć obraz podobny do odpowiednio chronionej skóry 70-latka – szorstka, sucha, mało elastyczna i z głębokimi zmarszczkami.

70% zmarszczek jest wynikiem fotostarzenia!

- Problem dotyczy również naczyń krwionośnych, które pod wpływem nadmiernej ekspozycji na słońce łatwo pękają na powierzchni skory, tworząc postać czerwonych pajączków.
- W efekcie nadmiernego opalania często dochodzi również do powstania nieestetycznych przebarwień skóry.
- Na skutek promieniowania UV zwiększa się produkcja wolnych rodników w organizmie, które przyspieszają starzenie skóry, niszczą włókna kolagenowe i atakują nasze DNA. Skóra staje się cienka i wiotka, traci swoją elastyczność, jędrność, pojawiają się zmarszczki, wybroczyny, zaskórniaki.

Jak się bronić?

Oprócz unikania nadmiernej ekspozycji na słońce, stosowania kremów z wysokimi faktorami przeciwsłonecznymi – zapewnij skórze odpowiednią ochronę z zewnątrz i od wewnątrz.

Z zewnątrz:

- Ekologiczne, naturalne kosmetyki OrganiCare, zawierające m.in. wyciąg z liści aloesu, oliwki europejskiej, olej z kiełków pszenicy, wyciąg z lawendy, liści rozmarynu, masło Shea, które w najefektywniejszy sposób zadbają o codzienne piękno Twojej skory, poprzez jej prawidłowe nawilżenie, natłuszczenie, odżywienie i regenerację.
- Możesz także skorzystać z balsamu do ciała Hand & Body Lotion, którego składniki aktywne wygładzają zmarszczki (witamina E), chronią skórę przed nadmierną utratą wilgoci (oliwa z oliwek, dimetikon), a także odżywiają i przyspieszają jej regenerację, łagodzą słoneczne podrażnienia (pantenol) oraz koją skórę (bisabolol).

Od wewnątrz:

- Βeta-karoten – pobudza naturalną ochronę przeciwsłoneczną skory, utrwala opaleniznę i pogłębia jej odcień.
- Antyoksydanty (witamina E, C, koenzym Q10, cynk, selen, flawonoidy zawarte np. w owocach acai) – chronią przed niekorzystnym działaniem wolnych rodników i opóźniają starzenie się skory.
- Cynk – dodatkowo wspomaga procesy gojenia się skory i jej odnowy oraz dba o właściwą elastyczność skory, sprężystość oraz o wytrzymałość naskórka.
- Witamina C – dba o właściwą produkcję kolagenu, niezbędnego dla prawidłowego funkcjonowania m.in. naczyń krwionośnych i skory.
- Witamina B6 – działa jak naturalny filtr przeciwsłoneczny.
- Niacyna i kwasy tłuszczowe omega-3 nadają skórze zdrowy wygląd i zabezpieczają ją przed nadmierną suchością.

W słoneczne i upalne dni nie zapomnij także o właściwym nawadnianiu swojego organizmu odpowiednią ilością płynów. Pamiętaj, że korzystanie ze słońca może być źródłem przyjemności i zdrowia, jednak dawkuj je z umiarem, rozsądnie – by cieszyć się dłużej piękną i zdrową skórą, opalenizną.

Preparaty CaliVita® zawierające w/w składniki: Beta Carotene, Vitamin E, C 300 Plus with Rose Hips and Bioflavonoids, MagneZi B6, Stress Management, Full Spectrum, Chelated Zinc, Omega 3 Concentrate, Super CoQ10 Plus, Organic Acai.

Źródło: "CaliNews" lato 2016

Szukaj: